Ar vyksta teologinės konsultacijos su judaizmo teologais?

Paklausė anonimas Gruodžio 4, 2011 Tema: Visi kiti
skaičiau vienoje antisemitinėje knygoje teiginį-argumentą, kad judaizmo ir katalikų teologai(po tris asmenis iš abiejų pusių) kasmet sėda parašyto NT teksto konsultacijoms, kuriose žydų teologai koreguoja ankstyvųjų krikščionių rašytus Evangelijų senuosius tekstus. Ar tai tiesa?

Atsakymai: (2)

Atsakė kun. Arūnas Birželio 1, 2012

Sveiki,

Biblijos egzegezės (aiškinimo) seminarai, jei tokie vyksta, tikrai nėra priežastis keisti parašytus tekstus.

Dialogas vyksta šia linkme.

Atsakė bralgis Birželio 1, 2012

emz... jei skaitote angliškai - kol kas nesu radęs geriau parašyto teksto, kuris taip tiksliai ir glaustai įvardytų dialogą su judėjais, kaip šita paskaita.

dėl Evangelijų teksto "keitimo" :)

che :))) kad nėra ką keisti :) ta prasme - Evangelijos tekstas kurį mes turime yra eklektinis. jis yra sudarytas tarpusavyje lyginant kelis tūkstančius rankraščių bei fragmentų, ir remiantis tam tikra metodika, kuri padeda atskirti kuris teksto variantas yra galimai artimesnis "originalui".

bėda ta, kad "originalas" kaip toks apskritai neegzistuoja. juolab, kad apskritai - tarp tų tūkstančių fragmentų bei manuskriptų nėra nė vienos poros, kurioje tekstas idealiai sutaptų.

šis procesas vadinamas teksto kritika - variantai lyginami, stengiamasi atpažinti kurie iš jų yra ankstyvesni, kurie atsiradę dėl vėlesnių perrašinėjimų, kurie - dėl tam tikrų vietinių bendruomenių teologijos ypatumų ir t.t.

todėl "fiksuoto" teksto nėra. moksliniu lygmeniu kalbant, kiekvienas kuris cituoja sakykim Evangelijas, turi pagrįsti kodėl jis priima būtent tokį, o ne kitokį teksto variantą.

kita vertus - visi šie variantai yra minimalūs. ta prasme, kad neegzistuoja tokie teksto variantai, kurie iš esmės keistų Evangelijos žinią. todėl, ko gero, į juos per daug ir nekreipiama dėmesio darant vertimus. iš lietuviškųjų galima paminėti Jurėno vertimą - jis išnašose kai kur nurodo teksto variantus manuskriptuose. bet šiaip tai "paprastam" Biblijos skaitytojui tokie dalykai, galbūt, netgi trukdytų.

sėkmės gilinantis :)

Užduoti Klausimą

Temos


...